Record Store Day

Record Store Day – Dzień sklepu z płytami

Płyty winylowe od paru lat wracają do łask. Ta radosna nowina nie spełniłaby się, gdyby nie podjęte działania, wśród których znalazło się pewne wydarzenie. Record Store Day – Dzień sklepu z płytami, narodził się 8 lat temu, podczas zlotu właścicieli i pracowników niezależnych sklepów. Jego celem było celebrowanie wszystkiego związanego z niezależnymi sklepami, których w samych Stanach Zjednoczonych znajdowało się niemalże 1400.

Dziś Record Store Day obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Stany Zjednoczone, ale także wszystkie kontynenty, oprócz Antarktyki. Celem tego wydarzenia jest celebrowanie kultury kupowania płyt winylowych i kompaktowych w lokalnych sklepach z muzyką. RSD odbywa się rokrocznie w trzecią sobotę kwietnia. Wtedy do sklepów na całym świecie, biorących czy nie udział w imprezie, przybywają tłumy spragnione muzyki utrwalonej na nośniku oraz spotkania ze swoimi idolami.

hipsterstwo

To wspaniałe przedsięwzięcie otrzymuje należytą promocje. Corocznie wybierany jest Ambasador Record Store Day, który stara się popularyzować całe wydarzenie. Tę funkcję wykonywali m.in. :

  • Zespół Metallica
  • Jesse Hughes
  • Joshua Homme
  • Ozzy Osbourne
  • Iggy Pop
  • Jack White

Pieczę oficjalnego Ambasadora Record Store Day w tym roku sprawuje Dave Grohl – lider rockowego zespołu Foo Fighters oraz perkusista nieaktywnej od 21 lat, grungeowej Nirvany.

Ambasadorem tegorocznej edycji Record Store Day został Dave Grohl

Ambasadorem tegorocznej edycji Record Store Day został Dave Grohl

Oprócz samych wystąpień (jest ich koło 600!) znanych i mniej znanych artystów, pojawiają się specjalne, limitowane edycje płyt, przygotowanych specjalnie na dany rok wydarzenia. Wśród wydawnictw można znaleźć nowiuśkie winyle A-ha, Bee Gees, Davida Bowiego, Milesa Davisa, Electric Wizard, Florence + The Machine i wiele innych. Pełną listę tzw. „Special Releases’ można znaleźć pod tym adresem.

Mimo szczytnej idei, na Record Store Day spadła fala krytyki. Podnoszone argumenty przeciwne imprezie skupione są wokół zbytniej komercjalizacji całego wydarzenia. Co rozpoczęło się jako pomoc dla niezależnych wytwórni i sklepów, zostało przejęte przez duże, komercyjne wytwórnie płytowe. Zaowocowało to, w oczach kontestatorów, kolejną akcją marketingową dla dobrze znanych artystów typu U2.

Nie bacząc na te słowa, warto odwiedzić najbliższy sklep z płytami. Wizyta prawdopodobnie przyniesie wiele profitów, wliczając w to powiększenie naszej biblioteczki muzycznej z fizycznymi nośnikami czy wsparcie lokalnego biznesu.

hipsteriada2

Rok 2009 przyniósł ekspansję przedsięwzięcia poza granice Stanów Zjednoczonych. Record Store Day odwiedził także nasz kraj, co prawda, dopiero w 2012 roku, ale jak to mówią – lepiej późno, niż wcale. Warto sprawdzić, czy którykolwiek ze sklepów z płytami w Waszym mieście uczestniczy w oficjalnych obchodach tego święta. Nawet jeżeli nie, warto złożyć mu wizytę.

Tekst:
Tomasz Hęciak

Foto:
Tomasz Hęciak
Anthony Abbott (CC BY-NC-SA 2.0)
Logo Official Seal (COPYRIGHT) Record Store Day (licencja Fair Use)

Comments

Napisz komentarz