poznański budżet obywatelski 2016 cover tw

Porozmawiajmy o socialu: Poznański Budżet Obywatelski 2016

Studencie, skorzystałeś z Budżetu Obywatelskiego w swoim mieście? To głosowanie, dzięki któremu mieszkańcy mają realny wpływ na to, co zmieni się w ich okolicy. 100 drzew na Łazarzu? Park przy Żurawińcu? Forty? Budki dla ptaków? Przejścia dla pieszych? Nowa Rusałka? Tak, to moje poznańskie głosy, pytanie, czy Ty oddałeś/aś już swoje. Głosowanie online w Poznańskim Budżecie Obywatelskim zakończy się 13 października!

Mieszkańcy według Urzędu Miasta to wszyscy, którzy ukończyli 16 rok życia i „czują się poznaniakami”. Spokojnie, nawet jeśli jesteś zameldowany/a w Gdańsku, ale studia robisz tutaj, możesz zagłosować na sześć z ponad pięciuset projektów. Nie masz pewności, czy w Twojej okolicy jest coś szczególnie wartego uwagi? Wejdź na stronę Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016, tam znajdziesz podział projektów dzielnicowych, dalej już wiesz.

Niewiele osób korzysta z tej możliwości. Wyobraź sobie, że o projektach wartych nie raz nawet po 2 mln złotych decyduje ok. 10% – 20% mieszkańców (wszystkie edycje) ! Wnioskodawcy z reguły skupiają się na promocji swojego projektu, natomiast idea wspólnego decydowania i odpowiedzialności za Miasto znika gdzieś za kolorowymi ulotkami i banerami.

Tegoroczna edycja budżetu zmienia nieco podejście. Urząd Miasta przygotował dla każdego projektu wzór ulotek i plakatów, który co lepsze, pasuje również do postów na social media (zdjęcia w tle, miniatury stron www itp.). Oczywiście na pierwszy rzut oka „nic specjalnego”, ale już drugiego dnia obserwując jak proste i bezpłatne materiały pracują w sm buzia sama śmiała mi się do monitora. Prosty zabieg, a zapewnił bezpośrednie połączenie kampanii promocyjnej z głównym celem – decyzją społeczeństwa o budżecie Miasta. Oddaj głos, zadecyduj o przestrzeni publicznej. Nie wybrzmiewa, aż tak dobitnie klasyczne „wydrzyjmy z tego trochę kasy, skoro jest okazja”.

Większość widocznych w sieci wnioskodawców przyjęła taktykę „My Rada Osiedla z ogólnomiejskim i polecone pięć projektów dzielnicowych z naszej dzielni”. Wydarzenia i strony projektów rosły, jak grzyby po deszczu.  A na naszym profilu Nie Śpię Bo Odświeżam USOSa wzbudziło to mniej więcej taki poziom zainteresowania:

Risercz do artykułu. Głosujecie w Budżetach Obywatelskich? Interesujecie się w ogóle wspieraniem jakichkolwiek inicjatyw? Oddajecie pesele i podpisy?

Posted by Nie śpię bo odświeżam USOSa on Tuesday, October 6, 2015

Jeśli miałabym pokazać ciekawostki #PBO2016  na fejsbuku, to poszerowałabym Skwer Wodziczki

Posted by Joanna Sus on Friday, September 25, 2015

 

Jeśli miałabym pokazać przy czym osobiście działam to zaprosiłabym Was do oddania głosu na Nową Rusałkę etap II (nr 12) https://budzet.um.poznan.pl/i/pbo-2016/voting 

Projekt skradł moje serce, to szczególna zasługa pomysłu i ludzi, którzy pracują przy realizacji etapu I. Tak, to my:

– A czy jest możliwość taka, że ja widziałem pana i panią nad Rusałką?- To proszę pana jest więcej niż pewne!Pan…

Posted by Nowa Rusałka on Friday, October 2, 2015

Głos online na projekt nr 12 oddajemy do 13 października!http://bit.ly/12NowaRusałkaŚciągnij plakat do druku, grafikę i zdjęcie w tle na fb: http://bit.ly/1M9jqfeNowa Rusałka #Poznan #PBO2016

Posted by Fundacja Familijny Poznań on Monday, October 5, 2015

Jeśli miałabym pokazać na co zagłosowałam z ciepłem w sercu to poszerowałabym 100 drzew dla Łazarza (lubię drzewa^^)

Kochani! Można już głosować w Poznańskim Budżecie Obywatelskim! Z pełnym przekonaniem polecamy Wam projekt Marka,…

Posted by Zielony Łazarz on Friday, October 2, 2015

 

Wpisuj w komentarzach swoje projekty! Do końca głosowania pozostał jeden dzień! Pokażmy się, od tego jest internet.

 

 

tekst popełniła: Hanna M. Zagulska /red.nacz niespie.com
foto: materiały prasowe Rusałka – Sama Frajda

Comments