HOLY HAMMOCK: Zapomniane Skopje

W stolicy Macedonii renowacje idą pełną parą. Ogromne, quasi renesansowe – większość z nich powstała w XXI wieku – budowle kuszą w labiryncie betonowych ulic. Pomniki heroicznych Macedończyków, z Aleksandrem Wielkim na czele – choć prawo do nazywania go bohaterem narodowym uzurpują sobie również Grecy – cierpliwie wyczekują na każdym rogu, by pozować do zdjęć turystom. Przebudowa miasta odbywa się pod hasłem „Skopje 2014” i ma na celu wzmocnić wizerunek „Świętej Macedonii”, jako potężnego i szczodrego kraju. Działania te przyniosły jednak zgoła odwrotny skutek:  „Skopje właściwie zamieniło się w nacjonalistyczny odpowiednik Disneylandu„(portal natemat.pl).  Koszt projektu renowacji szacuje się na 200-500 milionów euro. Za tę sumę postawiono 40 niebotycznych rozmiarów pomników i 20 budynków, wszystko ku chwale rozpadu Jugosławii i umacnianiu dumy narodowej Macedończyków. Jednakże za tą monumentalną kurtyną kryją się realne problemy społeczno-polityczne: podejrzenia o malwersacje finansowe, krytyka rządu, bezrobocie i skrajne ubóstwo, dotykające przede wszystkim społeczność romską i uchodźców wojny bałkańskiej.  Taki stan rzeczy, bynajmniej, Macedonii nie napawa dumną.

Czytaj dalej >>>

Holly Hammock to nowość na #niespie. Blog poprowadzi Kasia Strzelec

Ukończyła studia magisterskie na trzech kierunkach humanistycznych, w trzech różnych miastach. Od ponad dziesięciu lat intensywnie podróżuje, głównie autostopem. Z braku czasu i chęci nigdy nie spisywała wspomnień ze swoich wypraw. Teraz, kiedy w końcu chce to zrobić, wszystko spływa z pamięci poklatkowo. Służy dobrą radą, jeżeli chcecie zaplanować niskobudżetową podróż bocznymi szlakami turystycznymi.

Comments

1 Komentarz

  1. Kaź

    Niepojęte dysproporcje targają ludzkością, każdy chce mieć racje a w rezultacie nikt jej nie ma. A przecież niby każdemu chodzi o to samo w życiu, a żeby czuć się szczęśliwym. Refleksyjna fotografia!

Napisz komentarz