poznański budżet obywatelski 2016 cover tw

Porozmawiajmy o socialu: Poznański Budżet Obywatelski 2016

Studencie, skorzystałeś z Budżetu Obywatelskiego w swoim mieście? To głosowanie, dzięki któremu mieszkańcy mają realny wpływ na to, co zmieni się w ich okolicy. 100 drzew na Łazarzu? Park przy Żurawińcu? Forty? Budki dla ptaków? Przejścia dla pieszych? Nowa Rusałka? Tak, to moje poznańskie głosy, pytanie, czy Ty oddałeś/aś już swoje. Głosowanie online w Poznańskim Budżecie Obywatelskim zakończy się 13 października!

Mieszkańcy według Urzędu Miasta to wszyscy, którzy ukończyli 16 rok życia i „czują się poznaniakami”. Spokojnie, nawet jeśli jesteś zameldowany/a w Gdańsku, ale studia robisz tutaj, możesz zagłosować na sześć z ponad pięciuset projektów. Nie masz pewności, czy w Twojej okolicy jest coś szczególnie wartego uwagi? Wejdź na stronę Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016, tam znajdziesz podział projektów dzielnicowych, dalej już wiesz.

Niewiele osób korzysta z tej możliwości. Wyobraź sobie, że o projektach wartych nie raz nawet po 2 mln złotych decyduje ok. 10% – 20% mieszkańców (wszystkie edycje) ! Wnioskodawcy z reguły skupiają się na promocji swojego projektu, natomiast idea wspólnego decydowania i odpowiedzialności za Miasto znika gdzieś za kolorowymi ulotkami i banerami.

Tegoroczna edycja budżetu zmienia nieco podejście. Urząd Miasta przygotował dla każdego projektu wzór ulotek i plakatów, który co lepsze, pasuje również do postów na social media (zdjęcia w tle, miniatury stron www itp.). Oczywiście na pierwszy rzut oka „nic specjalnego”, ale już drugiego dnia obserwując jak proste i bezpłatne materiały pracują w sm buzia sama śmiała mi się do monitora. Prosty zabieg, a zapewnił bezpośrednie połączenie kampanii promocyjnej z głównym celem – decyzją społeczeństwa o budżecie Miasta. Oddaj głos, zadecyduj o przestrzeni publicznej. Nie wybrzmiewa, aż tak dobitnie klasyczne „wydrzyjmy z tego trochę kasy, skoro jest okazja”.

Większość widocznych w sieci wnioskodawców przyjęła taktykę „My Rada Osiedla z ogólnomiejskim i polecone pięć projektów dzielnicowych z naszej dzielni”. Wydarzenia i strony projektów rosły, jak grzyby po deszczu.  A na naszym profilu Nie Śpię Bo Odświeżam USOSa wzbudziło to mniej więcej taki poziom zainteresowania:

Risercz do artykułu. Głosujecie w Budżetach Obywatelskich? Interesujecie się w ogóle wspieraniem jakichkolwiek inicjatyw? Oddajecie pesele i podpisy?

Posted by Nie śpię bo odświeżam USOSa on Tuesday, October 6, 2015

Jeśli miałabym pokazać ciekawostki #PBO2016  na fejsbuku, to poszerowałabym Skwer Wodziczki

 

Jeśli miałabym pokazać przy czym osobiście działam to zaprosiłabym Was do oddania głosu na Nową Rusałkę etap II (nr 12) https://budzet.um.poznan.pl/i/pbo-2016/voting 

Projekt skradł moje serce, to szczególna zasługa pomysłu i ludzi, którzy pracują przy realizacji etapu I. Tak, to my:

– A czy jest możliwość taka, że ja widziałem pana i panią nad Rusałką?- To proszę pana jest więcej niż pewne!Pan…

Posted by Nowa Rusałka on Friday, October 2, 2015

Głos online na projekt nr 12 oddajemy do 13 października!http://bit.ly/12NowaRusałkaŚciągnij plakat do druku, grafikę i zdjęcie w tle na fb: http://bit.ly/1M9jqfeNowa Rusałka #Poznan #PBO2016

Posted by Fundacja Familijny Poznań on Monday, October 5, 2015

Jeśli miałabym pokazać na co zagłosowałam z ciepłem w sercu to poszerowałabym 100 drzew dla Łazarza (lubię drzewa^^)

Kochani! Można już głosować w Poznańskim Budżecie Obywatelskim! Z pełnym przekonaniem polecamy Wam projekt Marka,…

Posted by Zielony Łazarz on Friday, October 2, 2015

 

Wpisuj w komentarzach swoje projekty! Do końca głosowania pozostał jeden dzień! Pokażmy się, od tego jest internet.

 

 

tekst popełniła: Hanna M. Zagulska /red.nacz niespie.com
foto: materiały prasowe Rusałka – Sama Frajda

Comments