artykuły (3)

Gotham Central tom 4: Corrigan

Z bohaterami Gotham Central przeszliśmy bardzo długą drogę. Renee Montoya i Crispus Allen towarzyszą nam od samego początku. Jednak zakończenia ich historii chyba nikt nie byłby w stanie przewidzieć.

Jednym z głównych wątków tomu jest morderstwo młodego chłopaka, które wstrząsnęło Gotham. W kałuży krwi znaleziono bowiem młodzieńca w kolorowym stroju Robina. Sprawa szybko trafiła na czołówki gazet, a przed policjantami stanęło trudne zadanie sprawdzenia, czy martwy nastolatek faktycznie był Cudownym Chłopcem. Na komendzie zaroi się od barwnie odzianych herosów z grupy, którą przewodził domniemany superbohater. Przesłuchanie jego rodziców utwierdzonych w przekonaniu, że współpracował on z Nietoperzem, wścibska prasa oraz Batman prowadzący własne śledztwo nie ułatwiają funkcjonariuszom poszukiwania prawdy. Po tej skomplikowanej sprawie nadejdzie czas, aby zamknąć kwestię skorumpowanego technika pracującego na policji – Jima Corrigana. A przynajmniej taki jest plan Crispusa Allena prowadzącego na własną rękę śledztwo w tej sprawie. Niestety w tak mrocznej serii nie możemy liczyć na szczęśliwe zakończenie.

Tom zilustrowali: Kano oraz Steve Lieber. Pomimo braku obecności Michaela Larka pracującego nad lwią częścią serii różnica pomiędzy tym albumem a poprzednimi jest minimalna. Żeby ją dostrzec, trzeba otworzyć pozostałe tomy i porównać kartki. Jeżeli natomiast (podobnie jak autor tego tekstu) nie macie oka do szczegółów, zorientujecie się dopiero po przeanalizowaniu okładki, że kogoś na niej brakuje. Brudne i ciemne rysunki jak zawsze idealnie oddają klimat paskudnego miasta, gdzie ludzie żyją niekoniecznie zgodnie z literą prawa.

Pożegnanie z Gotham Central jest smutne nie tylko ze względu na dramatycznie przejścia, jakie scenarzyści zgotowali bohaterom. Przede wszystkim boli świadomość końca tak interesującej serii. Chociaż nie opowiada ona o Batmanie, to jednak jest to jedna z najciekawszych pozycji dotyczących tej postaci wydanych w ostatnich latach. Skupia się na normalnych ludziach zmuszonych, aby żyć i pracować w mieście, w którym zbrodnia nigdy nie śpi. Dodatkowo są to jednostki mające stały kontakt z najpaskudniejszymi sprawami kryminalnymi, a co za tym idzie z Batmanem. Nie jest on przedstawiony jako rycerz w lśniącej zbroi, ale ktoś przez kogo w mieście roi się od groźnych złoczyńców i konkurent w wyścigu po dowody i odkrywanie prawdy. Sam stosunek policjantów do samozwańczego stróża prawa jest zróżnicowany. Niektórzy go lubią, inni najchętniej wpakowaliby w niego kulkę. I tu przechodzimy do kolejnego atutu Gotham Central: zróżnicowanych postaci. Policjanci wydają się prawdziwymi, żywymi ludźmi, a nie papierowymi wytworami wyobraźni scenarzystów. Będziemy z nimi cierpieć, płakać, ale także cieszyć się z pomyślnie zamkniętych spraw. Ale chyba o to chodzi, przy pasjonującej lekturze, prawda?

Scenariusz: Ed Brubaker, Greg Rucka
Rysunki: Kano, Stefano Gaudiano
Przekład: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont
Data wydania: 25.10.2017 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 228 stron
Papier: kreda
Druk: kolor
Format: 167×255
Cena: 69,99 zł

Recenzował: Rafał

Comments