artykuły (1)

Dzień Darmowego Komiksu 2017

Komiksy są świetne, ale o tym chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Czy istnieje jednak coś jeszcze lepszego od stron z kadrami i dymkami? Tak! Kiedy strony te możecie dostać zupełnie za darmo, np. na Dniu Darmowego Komiksu organizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu.

Kolejka po komiksy była jeszcze bardziej okazała niż w roku poprzednim, a sądziłam, że to niemożliwe. Ogonek zakręcał na schodach aż trzy razy, ale na szczęście komiksów wystarczyło dla każdego. Poza amerykańskimi zeszytówkami na odwiedzających bibliotekę czekał Darmozin, czyli książeczka z pracami różnych twórców komiksowych – i tych profesjonalnych i tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę. Ta ciekawa inicjatywa pozwala czytelnikom zapoznać się z twórczością rodzimych autorów. Część z nich odwiedziła poznańską imprezę i sprzedawała swoje komiksy, więc była okazja, aby porozmawiać i poprosić o autograf/rysunek.

DSC_0011

Poza komiksami na odwiedzających czekały dwie sale prelekcyjne, w których prelegenci opowiadali o różnych zagadnieniach związanych z szeroko pojmowanym nerdostwem. Nie zabrakło także miejsca dla najmłodszych z grami i zabawami, a przede wszystkim stanowiskiem do malowania dziecięcych twarzy. Przechadzając się po bibliotece, łatwo było wpaść na najmłodszych ucharakteryzowanych na kotki, króliczki czy superbohaterów z namalowaną jedynie maską.

DSC_0036

Przychodząc ze znajomymi (albo po prostu poznając ludzi na imprezie), mogliście pograć w Games Roomie w gry planszowe. Zróżnicowane poziomem trudności przyciągnęły zarówno młodszych geeków, jak i tych całkiem dorosłych. Na zmęczonych szwendaniem się wzdłuż i wszerz budynku chwile wytchnienia dawała Nova, czyli czytelnia komiksów. Ludzie na kanapach i krzesłach czytający komiksy to wspaniały widok. Nie zapominajcie jednak, że to magiczne miejsce, wypełnione po brzegi opasłymi tomiskami, jest dostępne nie tylko od święta! Wystarczy założyć kartę biblioteczną i już można cieszyć się lekturą zawsze, kiedy macie na to ochotę (a biblioteka jest otwarta).

DSC_0064

Chociaż Dzień Darmowego Komiksu kojarzy się z darmowym komiksem, to sprzedawcy zjawili się tłumnie gotowi zamienić wasze bezużyteczne pieniądze na piękne towary. Figurki, kubki i oczywiście komiksy przypadły do gustu większości odwiedzających, co można stwierdzić po tłumie ludzi zawsze stojących koło sprzedawców.

DSC_0043

Ostatnią już atrakcją tworzącą atmosferę na każdym konwencie, nawet jednodniowym, byli cosplayerzy. Jak zawsze dzielnie pozujący do zdjęć i noszący (często niewygodne) stroje bez słowa skargi. Myślę, że dam przemówić obrazom, a po więcej zdjęć zapraszam tutaj.

DSC_0026

DSC_0031

DSC_0051

Kolejna edycja wspaniałego komiksowego święta cieszyła się dużą frekwencją. Biblioteka Uniwersytecka mistrzowsko opanowała organizację małych jednodniowych wydarzeń. Łączą one w sobie atrakcje konwentowe z dozą lokalności, a co za tym idzie przyjacielskiej atmosfery. Dzieci i dorośli bawili się równie dobrze, bo zróżnicowanie atrakcji spowodowało, że każdy znalazł coś dla siebie.

Zdjęcia i teks: M. Chudziak (Blue Bird)

Comments